Barum
BF Goodrich
Bridgestone
Continental
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Kleber
Matador
Michelin
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Uniroyal

Matador

Matador - o značce

O Matadoru

Matador logo

MATADOR Púchov je nositelem tradiční obchodní známky MATADOR, kterou používala bratislavská gumárenská firma Matador - první výrobce pneumatik v bývalém Československu. Matador Bratislava vyráběl autopláště od roku 1925. Ve třicátých letech se matadorky montovaly na všechny slavné československé automobily a natrvalo se zapsaly do rozvoje automobilového průmyslu po boku ŠKODY, TATRY, AERA a dalších.

MATADOR a.s. je nezávislá podnikatelská skupina, která podniká na mezinárodních trzích ve dvou základních oblastech: RUBBER - Pneumatiky, Dopravní pásy, Stroje a zařízení pro gumárenský průmysl a AUTOMOTIVE - dodávky dílů pro automobilový průmysl. Společnost produkuje 83% gumárenské výroby České republiky a vyváží 81% své produkce do 84 zemí. Z pohledu české ekonomiky je 10. největším exportérem. Vstupem České republiky do Evropské unie se MATADOR as stal 11. řádným členem nezávislého sdružení ERMC - European Rubber Manufacturers 'Conference - Evropské konference zpracovatelů gumy.
 
Matador-první výrobce pneumatik v ČSR

Společnost MATADOR-gumové a balatové závody byla zaregistrována ve firemním rejstříku 7. září 1905. V březnu 1906 začal MATADOR s výrobou gumových hadic a řemenů v Bratislavě - Petržalce.
Pokusná výroba pneumatik začala v roce 1925 a až do roku 1931 byl bratislavský MATADOR jediným výrobcem pneumatik v ČSR.
V roce 1945 byl MATADOR zestátněn a v roce 1946 se stává národním podnikem.

Výroba v Púchově začala v roce 1950

 
Od roku 1946 rostl import náhradních pneumatik, které nebylo možné pokrýt ze zdrojů domácích výrobců pneumatik (np Baťa, resp. Rudý Říjen, fy kudrnáč, resp. Rubena Otrokovice, Michelin resp. Mitas Praha). Novou pneumatikáreň se rozhodlo vybudovat vedení np Matador Bratislava.
 
7. září 1947 byl slavnostně položen základní kámen nové pneumatikárny MATADOR. Základní stavební příprava byla ukončena v roce 1948. Navzdory problémům po zastavení dodávek smlouvou technologického zařízení z USA, které se podařilo vyřešit díky obětavosti našich lidí dodávkami strojů a zařízení z českého pohraničí az vlastních zdrojů, začala zkušební provoz 1. března 1950.
Výroba v nově vybudovaném závodě byla oficiálně spuštěna 1. května 1950. V roce 1955 se začala výroba dopravních pásů. Monopolním výrobcem autoduší v Československu je firma od r. 1962. V roce 1968 začala firma vyrábět nákladní radiální pláště STEEL. O tři roky později začínají gumárne v Púchově vyrábět osobní radiální pláště. V roce 1976 byl výrobní program firmy rozšířen o nákladní radiální pláště ALL STEEL. V roce 1979 se začala výroba oceľolanových dopravních pásů.
V souvislosti s rozšířením výrobního sortimentu narůstal i význam vědecko-technické základny, kterou firma neustále posilovala. V roce 1987 byl v Púchově založen Výzkumný ústav gumárenský.

Transformace firmy

Transformace gumárenského závodu v Púchově začala v roce 1988. V tomto roce byl podniku udělen status státního podniku ao dva roky později byl transformován na akciovou společnost. V rámci transformace podniku dochází ke změně obchodní známky. Od července 1993 se púchovské výrobky opět po 40 letech vyrábějí pod značkou Matador. V roce 1994 byla dokončena transformace akciové společnosti na privátní společnost.
V roce 1994 byl certifikovaný systém řízení jakosti autopláště certifikační firmou DET NORSKE VERITAS ve smyslu normy ISO 9001. O rok později byl certifikovaný systém řízení kvality dopravních pásů, duší a výrobků z technické gumy společností TÜV CERT podle normy ISO 9001.
V roce 1995 zakládá Matador dceřinou společnost Matador Machinery a společný podnik Matador-Omskšina.
Systém environmentálního managementu byl potvrzen certifikátem společnosti DET NORSKE VERITAS ve smyslu norem BS 7750 a ISO 14001 v roce 1996.
V roce 1998 se ve firmě uskutečnily dva významné audity systému řízení kvality autopláště. Na jejich základě se Matador stal první společností na Slovensku a ve východní Evropě, která prošla úspěšně certifikacemi tohoto systému ve smyslu norem ISO 9001 a QS 9000 pod akreditací RAB a norem ISO 9001 a VDA 6.1.
V září 1998 byl v Púchově založen společný podnik Continental Matador na výrobu nákladních autopláště.
V roce 1999 byl ukončen proces transformace společnosti změnou strategického řízení a přechodem na divizionálny systém.
 
Rok 2004 se nesl v duchu výrazných akvizic. S etiopskou společností Addis Tyre Company Matador založil společný podnik Matador ATC se sídlem v etiopské Addis Abebě na výrobu diagonálních a radiálních autopláště pro africký trh.
Rok 2005: Matador je nadnárodní a diverzifikovanou společností, která slaví 100 let od svého založení
V roce 2007 získala 51% gumy divize MATADOR Rubber společnost Continental AG, Německo. Strategický vstup posílil vazby úspěšných joint venture partnerů - umožňuje jim společnou expanzi a staví základ výrobní základny pro východní Evropu.
V roce 2008 Continental AG Hannover zvýšil od 1. července svůj podíl v Continental Matador Rubber Púchov z 51% na 66%, což potvrzuje odhodlání Continentalu investovat v Púchově
V roce 2009 vzrostl Continental AG Hannover svůj majetkový podíl na 100%. V příběhu tohoto roku se v Púchově otevřelo nové distribuční-logistické centrum společnosti Continental pro střední a východní Evropy, jakož i nové výrobní haly dokončovacích.
2010 - Continnetal otevírá v květnu v Púchově novou výrobní halu, která umožní další navýšení kapacit pro výrobu osobních a lehkých nákladních pneumatik

 

Převzato a přeloženo z: http://www.matador.sk/